Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

O2 EXTRALIGA CZ : Clanky a zajimavosti

Těší mě, že Karlovy Vary po delší době žijí hokejem, raduje se Zdeněk Venera

Za necelé tři roky působení v Karlových Varech je za ním vidět kus poctivě odvedené práce. Trenér Zdeněk Venera (na snímku) pomáhá dříve podceňovanému týmu do extraligových výšin, splnil sen karlovarských fanoušků. Letos Západočeši poprvé v jedenáctileté historii klubu v extralize vybojovali účast ve čtvrtfinále a hned jí proměnili v postup do dalšího kola. V souboji o finále je čeká další velká výzva - vítěz základní části, českobudějovický Mountfield. "Jsou favoritem, ale my nejdeme do série předem poraženi. V mužstvu je bojovná nálada a nic jim nedáme zadarmo. Chceme si sezonu co nejvíc natáhnout, dovolené bývalo ve Varech dost," tvrdí zkušený hokejový odborník.

Na první pohled nenápadný trenér se už nesmazatelně zapsal do dějin karlovarského klubu i srdcí všech fanoušků mužstva z lázeňského města. Jeho příchod do Karlových Varech nastartoval proces, kterým započala cesta dříve podceňovaného klubu vzhůru. Soupeři už vnímají Karlovy Vary jinak, s větším respektem. Před rokem si Energie zahrála předkolo, letos už se dostala o dva kroky dál.

V základní části skončili svěřenci Zdeňka Venery na čtvrtém místě a na výborné výkony navazují i v play off. Ve čtvrtfinále si poradili s Litvínovem a mohou se těšit na další bitvy o titul. Soudržný tým, jenž má i výrazné tahouny Kumstáta, Skuhravého či Řezníčka, není bez šancí ani v souboji s jedním z největších favoritů extraligy. Západočeši mají zdravé sebevědomí a především jim nechybí velké odhodlání.

A kdo na tom má značný podíl? Někdejší kouč Zlína je označován za hlavního hrdinu Karlových Varů, což však skromně odmítá. Nestojí o popularitu, hlavně chce mít dobrý pocit z práce. A ten na západě Čech určitě má. Každý trenér potřebuje podle jeho slov také štěstí, musí se sejít víc faktorů. "Podařilo se mi být ve správný čas na správném místě," říká.

Jak jste oslavili postup do semifinále?
"Hráči byli po posledním zápase s Litvínovem na společné večeři a možná si k ní někteří dali i pivo. Ale nevadilo nám to. Druhý den to trochu vydýchali a vypotili a jedeme dál. My jsme si přiťukli na karlovarském zimním stadionu s vedením klubu a se sponzory nějakou slivovicí a becherovkou."

Další zápas vás čeká až příští pátek. Dostali hráči nějaké volno a jak jste ho strávil třeba vy osobně?
"Ve středu a ve čtvrtek jsme ještě trénovali, pak dostali hráči tři dny volna a od pondělí pojede příprava na České Budějovice. Já jsem se podíval domů, setkal jsem se po delší době s rodiči i se syny a párkrát se zase vyspal ve své posteli."

Spolu s týmem přepisujete historii klubu. Už jste si stihl uvědomit, jakého úspěchu jste dosáhli?
"Hlavně jsem rád, že se to podařilo a Vary po delší době žijí hokejem. Za dlouhou trpělivost si to zaslouží fanoušci, sponzoři i všichni, kteří se na chodu klubu podílejí."

Jaké jsou hlavní důvody, že to Vary dotáhly tak daleko? A ještě zdaleka nemusí semifinále znamenat konečnou...
"Za hlavní bych asi považoval to, že se podařilo vytvořit silnější karlovarské jádro hráčů, kteří mají ke klubu bližší vztah. Momentálně je v týmu skvělá parta a s mužstvem je radost pracovat. To jsou potom ty otočené zápasy, kdy se o 1-2 góly prohrává a nakonec se vyhraje. Hokej je kolektivní sport. Je velký rozdíl trénovat dobré hráče, nebo dobré mužstvo. Já momentálně trénuju dobré mužstvo."

Karlovy Vary jsou pod vaším vedením na vzestupu. Je to hodně hřejivý pocit, že právě vy můžete být u toho?
"Těšilo by to asi každého trenéra, já nejsem výjimkou. Podařilo se mi být ve správný čas na správném místě."

Dá se letošní sezona brát jako jakýsi průlom, možnost posunout Vary nahoru mezi špičku extraligy?
"Vzhledem k postupu do semifinále je letošní úspěch určitě nejviditelnější. Já osobně spíš než jednorázový zlom vidím postupný a trvalejší posun klubu mezi uznávané týmy. Už loni jsme se pohybovali v horní polovině tabulky a v závěru spadli "až" na sedmé místo, které znamenalo předkolo play off. Klub má výborné sponzorské zázemí, dlouhodobě podepsané výborné hráče, dokončuje se nová hala. Shrnuto: Vary jsou podle mě na dobré cestě a je třeba s nimi stále více počítat."

Kromě Josefa Řezníčka neměl nikdo z hráčů moc velké zkušenosti z play off, s Litvínovem jste si poradili na první pohled celkem hladce v pěti zápasech. Jste spokojený, jak tým sérii zvládl?
"Hladce to určitě nebylo. Litvínov hrál výborně a byl kvalitním soupeřem. Všechny zápasy byly vyrovnané. Spokojený samozřejmě jsem."

Co rozhodovalo? Vypadalo to, že jste byli na zápasy lépe připravení, nenechali jste vyprovokovat, udrželi jste víc emoce na uzdě...
"Myslím, že jsme se dobře na Litvínov připravili a sérii zvládli lépe především psychicky. Řekl bych, že v prvních dvou zápasech Litvínov vsadil na špatnou kartu. Příliš se zabývali osobními souboji i smolným zraněním brankáře Fraňka. Kdo se podíval nestranně na střet Fraňka s Kumstátem, musel uznat, že to byl střet mimo brankoviště a naprosto nezaviněný. Petr Kumstát není záludný hráč a před brankovištěm se pohyboval s cílem clonit. Je nám líto, že ke střetu i zranění Fraňka došlo, ale myslím, že řeči o úmyslu zranit brankáře i o otřesu mozku byly zbytečné. Neznám lékaře, který pošle hráče po otřesu mozku za dva dny na led. Zkrátka si myslím, že se litvínovští zbytečně sami rozhodili. Od třetího zápasu se více soustředili na hokej a mnohem víc nás potrápili. V posledním zápase měli určitě více ze hry a podařilo se nám ho uhrát jen se štěstím a díky výbornému výkonu brankáře Mensatora."

V semifinále vás čekají České Budějovice, vítěz základní části. Budou favoritem? A čím budete vstupovat do série vy?
"České Budějovice vyhrály základní část suverénně a jsou favoritem, to je jasné. Určitě ale nejdeme do série předem poraženi. V našem mužstvu je bojovná nálada a nic jim nedáme zadarmo."

Vidíte nějaké slabiny v týmu soupeře, případně co by mohlo na něj platit?
"I kdybych věděl jak na ně, tak to přece nebudu mediálně prezentovat. Pepa Jandač má určitě možnost sledovat internet."

Roman Turek proti Kladnu třikrát udržel nulu. Nestraší vás trochu jeho forma?
"Jedna věc je forma Romana Turka, což ho play off zastihlo určitě ve velké formě. Druhá věc je forma celého týmu, který dovolil Kladnu minimální počet střel na Turka. My máme ale taky v brance výbornou kvalitu."

V sezoně jste sehráli s Českými Budějovicemi čtyři vyrovnané zápasy. Je to důležité pro sebedůvěru mužstva?
"Určitě. Všechny zápasy proti Českým Budějovicím byly kvalitní a vyrovnané. My věříme, že i semifinálová série bude stejně vyrovnaná."

Jak si užíváte atmosféru play off, pohled na vyprodané stadiony?
"V Karlových Varech to není příliš obvyklý jev, takže si to užíváme. Hráči si pochvalují, že se jim v takovém prostředí hraje mnohem líp a jsou schopni se vypnout k mnohem lepším výkonům. Kéž by to vydrželo co nejdéle."

Prožíváte momentálně nejhezčí období trenérské kariéry?
"Pěkné období to určitě je a práce se současným mužstvem mě baví. Srovnal bych to se sezónou ve Zlíně, nepamatuji si přesný rok, kdy jsme prohráli až ve finále play off se Vsetínem, který tehdy neměl řadu let konkurenci. Taky se tam tenkrát sešla výborná parta hráčů. Možná to zní divně, ale asi nejhezčí vzpomínky mám na práci se zlínským dorostem, se kterým jsme získali titul. Nebyl tam takový tlak a spousta jiných věcí, se kterými se musí u dospělých počítat."

Po sezoně vám v Karlových Varech končí smlouva. Někdy se říká, že v nejlepším se má odejít. Přemýšlíte hodně o tom, co bude dál?
"Trochu o tom samozřejmě přemýšlím, ale v první řadě se zatím zabývám sezónou současnou. Chceme ji co nejvíc natáhnout. Dovolené bývalo ve Varech dost."

Údajně o vás eminentně stojí v mateřském Zlíně. Je to velké dilema – pokračovat v úspěšné práci v Karlových Varech, kde se navíc staví nová hala a na druhé straně návrat domů, čímž by odpadlo únavné cestování?
"S tím si zatím hlavu nelámu."

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR