Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

O2 EXTRALIGA CZ : Clanky a zajimavosti

Marek Černošek se do reprezentace vrátil po šesti letech, na severu Evropy nechce zklamat

Sestava národního týmu pro letošní švédské LG Games je hodně podobná těm, které národní tým tvořily na minulých podnicích Euro Hockey Tour. Prostor dostala pětice nováčků a došlo také na jeden velký návrat. Po šesti letech je v elitním výběru zpátky Marek Černošek. Sparťanský obránce nastoupil na mezistátní scéně během Karjala Cupu v dubnu 2002, turnaj byl tehdy posunut vzhledem k olympiádě v Salt Lake City. "Hrál jsem tehdy za Havířov, dostal jsem se do předkempu a pak vydržel až do nominace na šampionát," konstatuje ostřílený bek původem z Prostějova.

Černošek tehdy asistoval u nepovedeného vystoupení české reprezentace. "Prohráli jsme všechna tři utkání, byla to takové šmouha. Ale vzpomínám na to rád, byť ty výsledky měly být lepší," tvrdí. Od té doby pozvánku nedostal, karta se začala obracet až v letošní sezoně. Alois Hadamczik uvažoval o opoře Sparty už před prosincovým Channel One Cupem.

Také v původní nominaci na LG Games patřilo Černoškovi místo náhradníka. "Nedá se říci, že bych čekal někde u teletextu, jestli si trenéři vzpomenou. Ale každý hráč je za to rád. Pro všechny bývá prvořadá práce v klubu, teprve potom se může dočkat pozornosti ze strany národního týmu," připomíná.

Černoška tentokrát postrčily do kádru zdravotní výpadky libereckého Jiřího Moravce a jiného beka Miroslava Blaťáka z Ufy. "Věnoval jsem veškerou pozornost klubu, se Spartou potřebujeme vyhrát každý zápas, takže moje myšlenky šly tam. Ale mám radost. Dva kluci vypadli a já se dostal na jejich místo." Původně měl v plánu odpočinek, rád se však přizpůsobil. "Kvůli takové události jde všechno stranou. Musím zmobilozovat síly," usmívá se.

Na severu Evropy si reprezentační navrátilec vyzkouší, jak se za šest let změnil mezinárodní hokej. "Nějakým způsobem určitě, nicméně možnost srovnání mám. Se Spartou jsem hrál Spengler Cup, dvakrát jsme byli na Super Six. Teď naposledy jsme ve finále nastoupili proti Magnitogorsku, kde je spousta reprezentantů. Jde vlastně o takový ruský nároďák. Takže tuším, co mě čeká," reaguje.

Každý člen reprezentačního týmu bere podnik Euro Hockey Tour jako možnost k tomu, aby na sebe upozornil směrem k mistrovství světa. Vrcholný podnik letos poprvé uspořádají Kanaďané a bude to událost jako hrom. Ovšem Černošek je realista. Na šampionát nemyslím. Rád bych si Švédské hry užil, nechci zklamat a udělat ostudu. To znamená hrát dobře dozadu, nedělat chyby, podpořit útok. Zkrátka jako správný obránce," upozorňuje.

Černošek se mezi tuzemskou elitu prosadil díky poctivé práci. V mládí nestartoval na šampionátech dvacetiletých či osmnáctiletých, vynikl později. "Hodně mi pomohl přesun do Sparty. Předtím jsem střídal kluby a pak se usadil ve Vítkovicích. Vypadalo to, že zůstanu delší dobu, ovšem vyměnili mě. Stalo se to nejlepší, co mohlo. Hrát za Spartu je snam každého hokejisty," chválí klub, s nímž získal dva mistrovské tituly.

S hokejem začínal Marek v Prostějově, kde má příjmení Černošek zvuk. Strýc sparťanského obránce řídí tamní tenisový klub a má spoustu jiných podnikatelských aktivit včetně společnosti Česká sportovní. "Je tak vytížený, že se skoro nevidíme. Naposledy jsem strejdu potkal loni v létě na tenise, prohodli jsme pár slov. Já ale svoje sportovní otázky řeším s tátou," vysvětluje.

Zatímco strýc má blízko k tenisu, Markův tatínek zase k hokeji. "Hrával ho, byl v osmnáctce. Jenže pak si naštípl obratel a musel skončit. Dva roky to zkoušel, trápil se, nakonec hokeje nechal. Ale pořád ho sleduje, je to můj největší kritik. Táta málokdy pochválí, vždycky spíš vytkne chyby. Ovšem já to od něj beru." Otec se na výkony potomka dívá většinou v televizi. "Má málo času, jezdí jen na play off," doplňuje.

V českém sportu se pohybuje ještě Jiří Černošek, jenž hrál košíkovou také za Prostějov. "Ne, to není náš příbuzný. S Jirkou jsem se bavil, známe se, ale jde jen o shodu jmen," směje se. Marka může těšit, že se do domácí špčiky dostal, ačkoli tomu musel hodně obětovat. "Ve dvaceti jsem vypadl z domova a protloukal se různými štacemi. To víte, že mám radost. Vážím si angažmá ve Spartě i nároďáku," hlásí.

Pozvánku do reprezentace po šesti letech dobře zaznamenali také Černoškovi kluboví spoluhráči. Po návratu  musí zaplatit zápisné, byť není v elitním výběru nováčkem. "Na Spartě o tom věděli, ale nepomohlo mi to. Přijedu ze Švédska a budu mít na tabuli vypsanou částku," uzavírá z vesela.

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR