Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

O2 EXTRALIGA CZ : Clanky a zajimavosti

František Výborný: Musíme stát při zemi, myšlenky na zlatý hattrick si zatím nepřipouštíme

V závěru základní části čeká hokejisty Sparty boj o co nejlepší umístění, ze současné páté příčky by si rádi polepšili a posunuli se výš. Dvojnásobný mistr získal na turnaji evropských šampionů Super Six v Petrohradu sebevědomí, dostává se do herní pohody. V play off budou sparťané opět patřit k největším favoritům a adeptům na titul, už v předchozích letech dokázali, že umí ideálně načasovat formu na nejdůležitější část sezony. "Chtěl bych věřit tomu, že se mužstvo nastartovalo. Hráči vědí, že už začíná jít do tuhého. Snad si uvědomili, že je to především o herní i osobní disciplíně. To je základ úspěchu v každém zápase," říká hlavní kouč pražské Sparty František Výborný (na snímku).
Letošní sezonou neprocházejí sparťané zrovna lehce, ale v posledním utkání před reprezentační přestávkou ukázali svou sílu. Na ledě českobudějovického Mountfieldu předvedli zatím nejvydařenější vystoupení v sezoně. Vedoucí celek extraligy k ničemu nepustili, vývoj zápasu měli od začátku do konce pod kontrolou a nakonec zvítězili 4:0. "Měli jsme už předtím pár povedených zápasů, se kterými jsme mohli být spokojení. V Českých Budějovicích to byl velmi dobrý výkon, v podobném duchu musíme pokračovat i dál," říká Výborný, jenž je podepsán pod posledními sparťanskými úspěchy.

Už loni se zapsal do historie klubu jako trenér s největším počtem titulů – na svém kontě má tři. Letos před ním stojí další výzva, se Spartou bude útočit na zlatý hattrick. V české extralize se to dosud povedlo jen Vsetínu. "Nebráníme se tomu, rádi bychom zase titul vyhráli. A já osobně? Statistiky jsou hezká věc, ale neberu to tak, že bych se zapisoval do historie. Nejkrásnější je ten pocit, když je hala zaplněná a vyhrajete finále. Je to o pocitu, ne o penězích a slávě. Když je vyprodaná hala, všude vidíte sparťanské vlajky, je to nádhera. Ale to je ještě daleko, musí se urazit dlouhá cesta, aby se to povedlo," konstatuje.

Výkony Sparty šly nahoru po turnaji evropských šampionův Petrohradu, kde si zahrála finále. "Mohli jsme tam skončit stejně jako loni poslední. Hrana úspěchu je břitká, tentokrát nám to vyšlo. Určitě to sebevědomí hráčů posílilo. A věřím, že zase naskočilo sparťanské srdce. V kabině je cítit týmový duch, mužstvo se semklo. Ale prognózy jsou jedna věc, vrchol sezony je ještě hodně daleko. Musíme být při zemi, střízliví, tvrdě pracovat a uvědomovat si každý den, co vede k úspěchu," dodává Výborný.

Začíná se vám před blížícím se play off zamlouvat herní projev mužstva?
"V sezoně jsme procházeli určitým vývojem, kádr mužstva se změnil, stabilizoval. Výkony v základní části nebyly úplně podle našich představ. Na turnaji Super Six jsme se našlápli. Jakoby to bylo už každoročně, leden je pro Spartu příznačný, chytá formu. Byli bychom samozřejmě jen rádi, kdyby to tak bylo znovu. Z Petrohradu jsme se vrátili ve velké únavě, nechtěli jsme to ale nikde prezentovat. V Litvínově nám chyběla první lajna, která hrála v Rusku výborně. Měli jsme sedm zápasů v jedenácti dnech, bylo to dost náročné. Naštěstí se z toho hráči během pár dnů dostali. V Ústí a už předtím na Kladně jsme hráli dobře, i když jsme prohráli na penalty. A v Českých Budějovicích jsme na dobré výkony navázali."

Loni v létě Sparta ztratila tří klíčové útočníky, s Hlinkou, Hlaváčem a Kratěnou odešla spousta gólů a bodů. Naplnily se obavy, které jste před sezonou měli?
"Odešli nám excelentní hráči, kteří se o titul zasloužili velkou měrou. Musím říct, že letošní základní část byla nejtěžší, co jsem zažil ve Spartě. Lámali jsme si hlavu s tím, jak je nahradíme. Věděli jsme už v srpnu, že budeme mít problémy dávat góly. Také ty body, které jsme relativně mohli mít a zaručovaly by nám klidné umístění v první čtyřce, nám teď chybějí. Zaplať pánbůh, že se začalo dařit klíčovým hráčům jako jsou Petr Ton, Petr Nedvěd nebo Tomáš Netík. Střelecky se chytili, dávali góly a strhávali zápasy v závěru na naší stranu."

V kolonce příchodů do Sparty byl před sezonou největší událostí návrat Petra Nedvěda. Splnil očekávání?
"Všichni chtěli v létě slyšet, že je největší posilou, hodně se od něj čekalo. Je to hráč světového formátu, který má za sebou neskutečnou kariéru, jakou málokdo dosáhl. Úcta k němu je ohromná. Po dlouhých letech v Americe se potřeboval adaptovat, chvíli mu to trvalo. Své kvality na ledě potvrzuje. Je to jiný typ hráče než třeba Jarda Hlinka, větší individualista. Pracuje také pro tým, ale Jarda byl v tomhle nezištnější. Ale jinak mezi nimi rozdíl nevidím. Petr je výrazná individualita, proto byl v NHL tak ceněný. Jsem určitě rád, že ho tady máme."

Další klíčovou postavou týmu je Petr Ton, momentálně nejproduktivnější hráč i nejlepší střelec extraligy. V sezoně si však prošel i slabším obdobím, v Kladně jste ho dokonce stáhl ze hry a posadil na střídačku. Bylo to těžké rozhodnutí?
"Rozhodl jsem se naprosto spontánně. Nechci mluvit o krizi, ale jeho střelecká neplodnost vrcholila. Nebylo to jen jím, bylo to spojené s celou pětkou. Martin Štrba často chyběl, nehrál kvůli zraněním a nemocím. Bylo to nesourodé. Přesně si pamatuju, že to vyvrcholilo v šesté minutě zápasu na Kladně. Rozhodl jsem se, že jeho lajnu stáhneme. Myslím si, že nakonec to bylo pro další vývoj pozitivní. Petr do toho zase naskočil zpátky. Je těžké udržovat si střeleckou formu celou sezonu, být strojem na góly. Tím Petr je, několik let to ve Spartě potvrzuje. Měl výpadek deset zápasů, kdy se mu nedařilo. Naše mužstvo je s ním tak úzce spojené, že je na jeho gólech závislé. Byl to hned znát na výsledcích, nezískávali jsme body. Proto byly na něj takové tlaky. Začal hrát excelentně, je to určitě jeden z našich klíčových hráčů."

Před koncem přestupního termínu přišli do Sparty americký bek Charlie Cook a bývalý pardubický kapitán Miroslav Hlinka. Jste spokojený s posílením týmu?
"Náš kádr není moc široký, navíc se potýkáme se zdravotními problémy a nemocemi, takže jsme určitě potřebovali posílit. Jsou tu zatím krátkou dobu, po týdnu nebo čtrnácti dnech se nedá hodnotit. Musím ale říct, že Charlie Cook nás mile překvapil. Je ofenzivní, velmi dobrý na puku, snaží se zapojovat i do součinnosti celé pětky. Budeme rádi, když mu to vydrží a třeba se ve Spartě zabydlí a zůstane delší dobu. Miro Hlinka nebyl sázka na neznámou, ve Spartě dříve působil, já osobně jsem ho trénoval. Znám ho dlouho. Věděli jsme, že je to dobrý hráč. Každému během kariéry nastanou nějaké problémy, my jsme se po tom, co se dělo v Pardubicích, nepídili. Chtěli jsme ho, vedení klub nám ho přivedlo. Už v první dvou zápasech ukázal, že bude posilou. Je to důrazný, zkušený hráč, který ví, o co jde a má ohromnou motivaci."

Na čtvrté Karlovy Vary ztrácíte čtyři kola před koncem bod. Je pro Spartu hodně důležité začínat play off doma?
"Chceme být v první šestce, to byl náš první cíl. I když jsme dvojnásobní mistři, tak jsme si nemohli stavět po letních odchodech opor vysoké cíle, že budeme s přehledem vést ligu a hrát super hokej. Věděli jsme, že to nebude jednoduché a to se také potvrdilo. Samozřejmě čím výš skončíme, tím je to pro nás lepší. V posledních dvou letech ale nebylo až tak podstatné, jestli jsme začínali doma nebo venku. Je to ale určitě dobré v tom, že hrajete víc zápasů před svými fanoušky. A hlavně v závěru play off je to důležité. Pokud bychom museli hrát ve finále před dvěma lety se Slavií a loni s Pardubicemi sedmý zápas u nich, tak by asi domácí prostředí rozhodovalo. Uděláme maximum, abychom skončili po základní části co nejvýš."

Už dlouho nezískal titul vítěz základní části, naposledy se to povedlo právě Spartě. V posledních dvou letech jste ale vstupovali do play off spíše ze zadních pozic. Vyjde to i potřetí v řadě?
"Všichni bychom si na Spartě přáli, aby se zopakovaly poslední dva roky. Ale vede k tomu ještě dlouhá cesta. Mužstva, co jsou v tabulce před námi, hrají výborně celou sezonu. Ale dojít až k titulu, to stojí hodně úsilí a dřiny. Když vyhrajete základní část, je na vás vyvíjen velký tlak. A hráči si ho uvědomují. Nechci říkat, proč se to v minulých letech jiným týmům nepovedlo. Neměli tam možná takové typy hráčů jako byl Dopita ve Vsetíně, kteří ten tlak unesli a dokázali s tím hrát. My jsme v sezoně 1999-2000 suverénně vyhráli základní část, play off jsme prošli bez ztráty zápasu. Byl to skvělý rok. Měli jsme v týmu zkušené hráče, kteří si to dokázali pohlídat."

Myslíte už na zlatý hattrick?
"Poslední krok je nejtěžší. Myšlenky na třetí titul v řadě si zatím vůbec nepřipouštíme, je to ještě hrozně daleko. Chceme skončit co nejvýš po základní části a potom budeme myslet dál. Když něco moc chcete, tak to většinou nevyjde. Nejde si říct, že to bude takhle. Nakonec to pak skončí všechno jinak. Člověk míní a život mění. Musíme si zachovat pokoru a jít krok za krokem."

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR