Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

NHL ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI

To není historie, to je současnost: Habs jsou prvníČasy, kdy Montreal shlížel na soupeře z nejvyššího vrcholu, nepamatuje celá generace fanoušků kanadského klubu. Od zisku posledního titulu v roce 1993 bojoval historicky nejúspěšnější tým National Hockey League každý rok “o holou existenci”, tedy o samotný postup do play off - a ne vždy se podařilo. Vlastně ani v mistrovské sezóně nezačínali Canadiens nadstavbovou část jako favorité, do bojů o Stanleyův pohár šli jako třetí tým Adamsovy divize, v celkové tabulce Prince of Wales Conference byli čtvrtí.

Teprve parta kolem juniorského mistra světa Careyho Price, zkušených beků Andreje Markova s Romanem Hamrlíkem a nestárnoucích útočníků Alexeje Kovaljova a Saku Koiva doplněná nastupující generací reprezentovanou Tomášem Plekancem, bratry Kosticynovými a dalšími dokázala vrátit Habs na piedestal. Výkony jmenovaných hráčů sice nejdou vždy ideální, ale dokážou zabrat ve správnou chvíli - třeba jako v úterním klíčovém utkání s New Jersey, které svěřenci Guy Carbonneaua vyhráli 4:0. V tabulce Východní konference tak předstihli právě svého včerejšího soupeře a patří jim první příčka.

“Je to odlišný pocit než v minulých letech, ale pořád si musíme proklestit cestu vzhůru,” říkal ještě odpoledne útočník Chris Higgins, který přes své mládí v Montrealu už něco zažil. “Bojujeme o první místo s dalšími třemi týmy a pořád myslíme na to, že bychom ho mohli získat. V něčem je to stejné jako dřív, rozdíl je v tom, že jsme nad čarou postupu, i když nic není ještě jisté.”

Higgins sice nechává případnému zklamání otevřená zadní vrátka, ale dvanáctibodový náskok na devátou pozici by měl k postupu pohodlně stačit. Zvláště když Canadiens odehrají sedm z jedenácti závěrečných utkání před publikem v Bell Centru, které jim nedovolí slevit z tempa.

Včera halasně povzbuzovalo novou brankářskou jedničku klubu od úvodních minut. Je i zásluhou jednadvaceti tisíc návštěvníků haly, že Carey Price pochytal všech 38 puků mířících jeho směrem a podruhé v kariéře udržel čisté konto. “Je těžké nebýt připraven na další střelu, když slyšíte vyvolávat své jméno. Dost mě to motivovalo. Shutout sem, shutout tam, hlavně jsme potřebovali dva body. Bylo tam hodně tečí, ale trefovaly mě,” hodnotil utkání pátý muž draftu 2005.

Price prošel tvrdou zatěžkávací zkouškou hned v první třetině, kdy se jeho tým bránil čtyřminutové přesilovce Devils při vyloučení Andreje Kosticyna. Martin Brodeur, který v tu dobu nebyl v přímém ohrožení, měl i čas všímat si kvalit svého následníka v dlouhé řadě quebeckých mistrů lapačky. “Je úžasné ho sledovat. Měli jsme dost šancí, ale on je zmařil. Líbí se mi, jak se dokáže přesunout proti dorážkám a dostat se k puku. Má před sebou zářivou budoucnost, ale v dalších letech tady bude pod tlakem,” upozorňuje Brodeur na záludnosti působení v hokejové Mekce frankofonní části Kanady.

Jaképak roky, Price čeká další test hned ve čtvrtek. Canadiens hostí další celek, který si dělá zálusk na východní korunku - ottawské Senátory, se kterými mají letos nepříznivou bilanci.Do konce sezóny se s nimi střetnou celkově ještě třikrát. Dvakrát se modročervení postaví Bostonu, který sice vyšel z dosavadních střetnutí bez bodu, ale vzhledem k tomu, že bojuje o postup, bude také hodně kousavý. K podcenění nemohou svádět ani duely s Buffalem a Torontem. Na sebemenší klopýtnutí čekají kromě Devils a Senators také v Pittsburghu a v New Yorku.

“Dokud neuvidím u našeho jména hvězdičku označující postup, nebudu šťastný,” říká trenér Guy Carbonneau. “Skoro každý v naší konferenci ještě bojuje o play off. Bylo by asi těžké spadnout z prvního místa na osmé nebo desáté, ale ta možnost tady pořád je, takže chceme zůstat soustředění. Jestli postup vybojujeme, chceme jít z vrchních příček.”

Svému mužstvu, kde kromě obou brankářů Careyho Price a Jaroslava Haláka neokusila atmosféru vyřazovacích bojů ani další sedmička hokejistů (obránce Ryan O’Byrne a útočníci Guillaume Latendresse, Maxim Lapierre, Michail Grabovskij, Tom Kostopoulos a oba Kosticynové), Carbonneau bezvýhradně věří.

“Když se podíváte na poslední měsíce, zjistíte, že pod tlakem hrajeme lépe. Ale pořád ještě máme mladé mužstvo, které se teprve učí vítězit v bitvách. Bylo to vidět minulý týden, kdy jsme v Anaheimu a San Jose narazili na zkušené protivníky. Nehráli jsme zrovna tak, jak bychom měli, chyběla nám trpělivost, ale myslím, že s každým zápasem se lepšíme,” říká muž, který na lavičce také teprve sbírá zkušenosti.

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR