Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

NHL ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI

Marián Hossa je šťastný, že může hrát za PittsburghPřed uzávěrkou přestupů v NHL byl nejžádanějším zbožím na hráčském trhu. S Atlantou se nedohodl na nové smlouvě, v létě by se stal volným hráčem. Pokud za něj chtěli získat Thrashers nějakou náhradu, museli tak učinit hned. Slovenský útočník Marián Hossa se nakonec stěhoval do Pittsburghu, jeho příchodem vzrostla už tak velká ofenzivní síla Tučňáků.

Nadšení po trejdu však brzy vystřídalo zklamání, hned v prvním utkání se zranil. Nemělo by se ale jednat o nic vážného, na led by se mohl vrátit po dvoutýdenní pauze. A soupeři se pomalu mohou začít bát. “Je tady skvělá skupina hráčů. Opravdu se už těším, až s nimi zase skočím na led,“ líčí rodák ze Staré Lubovny.

Zatím krátké působení v Pittsburghu se začalo pro slovenského kanonýra smolně. Ve své premiéře v dresu Penguins vydržel na ledě jen do druhé třetiny, se zraněným kolenem pak ze zápasu s Bostonem odstoupil. Podrobnější lékařské vyšetření ukázalo mírné natažená vazů, pauza se odhadovala zhruba na týden, kdy měl být v absolutním klidu. Na druhý start si Hossa ještě chvíli počká, nechce rozhodně nic uspěchat.

"Až se vrátím, chci si být jistý, že nemusím mít starosti o své koleno a můžu se soustředit jen na hru," říká devětadvacetiletý útočník. "Nechci se vrátit příliš brzy a být potom na ledě opatrný. To je nejhorší věc, jakou můžete udělat," dodává někdejší dlouholetý hráč Ottawy. Na prvním tréninku s týmem, který absolvoval po zranění, se postavil do útočné lajny vedle Sidneyho Crosbyho a Pascala Dupuise, jenž přišel do Pensylvánie spolu s ním z Atlanty.

"Při některých pohybech jsem byl ještě opatrný: Postupem času jsem začal nohu zatěžovat stále víc a všechno bylo v pořádku," uvedl Hossa. Vynechal zatím pět zápasů, do sestavy Tučňáků by se mohl vrátit v nedělním duelu, kdy Pittsburgh přivítá doma Philadelphii. Pokud ale nebude ještě zcela fit, může se jeho návrat o pár dnů posunout. "Chci si být jistý, že je koleno stoprocentně v pořádku. Nejde jen o pár zápasů. Věřím, že sezona bude ještě dlouhá," tvrdí.

Penguins mají za sebou tří zápasy v řadě na hřištích soupeřů. V tom posledním zdolali Washington. "Byl to skvělý zápas. Měl parametry soubojů v play off o Stanleyův pohár. Kluci hráli opravdu dobře. Nejdůležitější je, že jsme vyhráli," pochvaloval si  Hossa, jenž cestoval na trip spolu s týmem. "Bylo skvělé poznat nové spoluhráče. V kabině je skvělý kolektiv. Možná je to tím, že je tady hodně mladých kluků," míní.

"Bylo pro mě milé překvapení, že jsem přestoupil do Pittsburghu. Jsem šťastný, že zde můžu být," vypráví upřímně. "Je skvělé hrát hokej v takovém městě a týmu. Je hodně důležité, aby to v kabině fungovalo. Připomíná mi to dobu, když jsem začínal v Ottawě. Také nás bylo v mužstvu hodně mladých a drželi jsme při sobě, což nás poté dostalo nahoru. Podobná atmosféra je teď v Pittsburghu," srovnává.

Mužtvu se spoustou talentu se předpovídá velká budoucnost, už letos by se mohlo v play off dostat daleko. "Je tu mladá skupina hráčů, kteří chtějí společně dosáhnout úspěchu. Nechystá se příliš změn. Tihle chlapi vědí, že když si budou pomáhat navzájem, pro tým to bude jen prospěšné. Stojíme blízko vrcholu a jsem rád, že mohou být součástí tohoto týmu," popisuje své pocity Marián Hossa, jenž se vrátil na místo činu.

Před jedenácti lety udělal právě v Pittsburghu první krok do NHL. "Mám na Pittsburgh spoustu hezkých vzpomínek. V Mellon Aréně jsem byl draftován Ottawou, byla to první hala NHL, kterou jsem viděl," konstatuje. Od jeho příchodu do klubu, jehož spolumajitelem je legendární Mario Lemieux, se hodně očekává. Slovenský kanonýr by měl vytvořit útočnou dvojici s největší hvězdou současné NHL, Sidneyem Crosbym.

"Určitě se tomu nebráním. Proto jsem přišel. Doufám, že budu pro Pittsburgh dobrou posilou, na hru se Sidem se těším," rozplývá se. "Jestliže nebudu hrát s ním, nebude mi to vadit. Je celkem jedno, s kým budu hrát. Je tady skvělá skupina hráčů," dodává. V představách trenéra Michela Therriena se už rýsuje složení prvních dvou útoků. V jedné řadě by měli hrát spolu Crosby s Hossou a ve druhé Malkin s Petrem Sýkorou.

Ale všechno může být ještě jinak. "Přemýšlím nad tím tolik, že už se mi o tom zdá ve snu. Po probuzení jsem ale zpátky v realitě," usmál se hlavní kouč Tučňáků. Hossa by si mohl dobře rozumět i s Jevgenijem Malkinem. Ostatně mimo led mají k sobě docela blízko. O ruském útočníkovi je známo, že jeho angličtina po necelých dvou letech v zámoří ještě není příliš dobrá.

V rozhovorech s novináři mu pomáhá jako dvorní překladatel krajan Sergej Gončar, nyní získal dalšího parťáka, se kterým může domluvit svým mateřským jazykem. "Trochu rusky umím. Víc tedy rozumím, než abych mluvil," usmívá se Marián Hossa. "Několikrát už jsme spolu konverzovali. Jeho angličtina se zlepšuje, ale zatím je jednodušší, když s ním hovořím rusky. Myslím si, že je rád, když si s někým může promluvit svým jazykem," uzavírá.

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR