Hokej CZ - Extraliga, tymy, soupisky, nhl, obrazky, foto hracu nhl a o2 extraligy zde

NHL ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI

Jádro Calgary zůstává pohromadě, Flames podepsali PhaneufaPoté, co Calgary v posledních osmi měsících uchránilo před ostatními kluby dlouhodobými smlouvami kapitána Jaromea Iginlu, brankáře Miikku Kiprusoffa a obránce Robyna Regehra, pojistilo si včera také další ze svých hvězd. O šest let prodloužilo smlouvu se zadákem Dionem Phaneufem, který by se v létě stal chráněným agentem. Kanadský reprezentant si v průměru vydělá 6,5 mil. dolarů ročně.

“Snažíte se uchránit si nejlepší hráče na co nejdelší dobu. To vás činí konkurenceschopnými. To, že jsme byli schopni udržet Kippera, Robyna, Diona a pochopitelně Jaromea minimálně na příštích pět let, je důležitým znamením pro tým,” uvedl generální manažer Plamenů Darryl Sutter.

Ve stejném duchu hovoří i dvaadvacetiletý bek. “V mém rozhodování hrálo velkou roli, že nejlepší hráči tady zůstávají. Proto jsem nechtěl opouštět Calgary. Majitelé odvedli kvalitní práci při zachování jádra mužstva.”

“Velká čtyřka” sníží v příští sezóně manipulační prostor managementu kanadského klubu pod platovým stropem přibližně na polovinu, dohromady si vydělají dvacet šest miliónů dolarů. Se svojí mzdou jim mohou konkurovat jen Alex Tanguay (5,375 mil.) a Adrian Aucoin (4 mil.), kterým oběma k 1. červenci 2009 končí smlouva.

Iginla s Regehrem se s Flames dohodli už během léta, Kiprusoff připojil svůj podpis pod novou smlouvu v říjnu. V tu chvíli odstartovala jednání s Phaneufovým agentem Donem Meehanem. “Trvalo to dost dlouho, ale rozhovory probíhaly na profesionální úrovni. Bylo složité najít kompromis mezi mými přáními a potřebami klubu,” přiznává hokejista, který se minulý měsíc dočkal premiérového zařazení do základní sestavy All Star Game.

Calgary draftovalo Phaneufa v roce 2003 v prvním kole. Z deváté příčky uzavíral trojici po sobě jdoucích obránců, před ním sáhl Nashville po Ryanu Suterovi a Atlanta si vybrala Braydona Coburna. Druhý jmenovaný už dnes patří Philadelphii, která mu v listopadu předložila dvouletou smlouvu celkem za 2,6 mil. dolarů, Suter ještě s Predátory nejednal.

“Když se na tuhle skupinku obránců podíváte - a jsou v ní dobří hokejisté, nemůžete popřít, že Dion je jednoznačně v čele,” konstatuje Darryl Sutter.

Trenérská legenda na lavičce Plamenů Mike Keenan souhlasně přikyvuje. “Když jsem v úterý viděl, jak hraje, úplně jsem zapomněl, že je mu teprve dvaadvacet. Měl jsem tu čest vést mnoho držitelů Norrisovy trofeje a můžu říci, že Phaneuf se ve svém věku vyrovná třeba mladému Chrisi Prongerovi.”

Ve stínu nedávných “nekonečných” smluv pro Alexandra Ovečkina či Mikea Richardse se může zdát, že kontrakt na šest sezón je slabým oceněním služeb mladého zadáka, představenstvo Calgary ale zastává opačný názor. “Třicet devět miliónů jsou slušné peníze,” připomíná Sutter. “Na jednu stranu je dohoda důkazem, že tady Dion chce zůstat déle, na druhou nám prostor k jednání v pátém a šestém roce, kdy splní podmínky pro nechráněného hráče.”

Dion Phaneuf během tří ročníků po výluce vynechal pouze tři zápasy svého týmu. Při premiéře skončil těsně pod padesátibodovou hranicí, loni už na ni dosáhl. Letos má podle dosavadních výsledků (9+26) nakročeno ještě o kousek výše. Pro zhodnocení kvalit obránců jsou ale stejně důležité body za účast na ledě, v této kolonce má rodák z Edmontonu stále kladná čísla.

Žádné komentáře
 
REKLMY BANNERY ATDVYVOLENI A Y FACTOR